Spotkanie z pisarką Agnieszką Tyszką

15.10.2019 r. uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z pisarką Agnieszką Tyszką, które odbyło się w Centrum Edukacji Nauczycieli.

Agnieszka Tyszka urodziła się w 1968 r. w Toruniu, absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Z zamiłowania pisarka i ogrodniczka. Pisze dla dzieci i młodzieży, choć i dorośli świetnie się bawią, czytając jej książki. Jest autorką powieści, bajek, opowiadań, słuchowisk radiowych i scenariuszy teatralnych. W 2005 roku otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za książkę "Róże w garażu". Jej utwory dla młodszych czytelników to m.in.: "Świat się roi od Marianów", "Bajkowe lulanki", "Bajkowy rok", "O czym marzy czarownica", "Koronkowe historie", "Zosia z ulicy Kociej". Jej utwory dla młodzieży to m. in.: "M jak dżeM", "Kawa dla kota", "Miłość bez konserwantów", "Wyciskacz do łez", "Kredens pod Grunwaldem", "Siostry Pancerne i pies". W swojej twórczości skupia się na problemach i codziennych kłopotach współczesnej rodziny. Bohaterowie przeżywają i doświadczają historii, które mogą się wydarzyć w każdej rodzinie.

Na spotkaniu autorka rozmawiała z młodzieżą o tym, dlaczego warto czytać, co w czytaniu jest najpiękniejsze, a co dla niektórych bywa najtrudniejsze. Odpowiadała na pytania dotyczące swoich książek i warsztacie pracy. Dzieci wspólnie tworzyły historyjkę o kocie. Na koniec pisarka podpisała książki i rozdała autografy. Nasze dwie uczennice, które są zainteresowane jej twórczością i będą brały udział w konkursie także kupiły książki i otrzymały autograf.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Nasza biblioteka postanowiła uczcić to święto już dziś. Czytelnia szkolna zamieniła się w leśną polanę. Zaproszeni goście- uczniowie z kl. IIa, IIb, IIIa, IIIb poznali nowych bohaterów z „Gangu Słodziaków”: sarenkę Hanię, borsuka Bartka, dzięcioła Dominika, nietoperza Nikodema oraz uroczych juniorów. Pierwszy rozdział z książki swym młodszym kolegom czytali wybrani uczniowie z klasy Vb: Ania, Maja, Pola, Julka, Marcin i Maciek .

Dzieci obejrzały też prezentację o prawdziwych zwierzętach, żyjących w  lesie. Dowiedziały się ile ważą, czym się odżywiają, jaki tryb życia prowadzą w naturalnym środowisku. Na koniec wspólnie śpiewaliśmy piosenkę  „Poznaj Gang słodziaków.” Dzieci otrzymały  Dzienniczek postępów czytania i zobowiązały się do codziennego czytania przez 10 minut. Rodzice, będą potwierdzać to swoim podpisem, a nauczyciel w nagrodę przyzna naklejkę z wizerunkiem słodziaka. Akcja ma na celu promocję czytelnictwa i wyrobienie nawyku codziennego czytania.

więcej zdjęć

Spotkanie z pisarką Zuzanną Orlińską

17 września 2019 r. grupa uczniów z kl. IIIa i IIIb wybrała się na spotkanie z panią Zuzanną Orlińską do SP 43 w Białymstoku.

Autorka rozpoczęła je od książki „Matka Polka.” Okazało się, że pomysł na tę książkę został wzięty z wyobraźni. Bohaterem jest 9 –letni chłopiec. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się kim jest „sięciolatek”. Pani Zuzanna opowiedziała też w jaki sposób zbierała materiały do książek historycznych: „Detektywi z klasztornego wzgórza" (akcja toczy się w 1930r.) oraz „Z Bożej łaski Jadwiga, król” (akcja toczy się w roku 1384).  Był też czas na wspólne zdjęcie i autograf. Spotkanie z pisarką na pewno zachęci dzieci do poznania jej książek i wzięcia udziału w konkursie.

NARODOWE CZYTANIE 2019

Narodowe czytanie 2019

Nasza biblioteka włączyła się w akcję Narodowe czytanie. W poniedziałek 9.09.2019 r w czytelni gościliśmy dwie klasy piąte- VB, VC. Uczniowie czytali nowelę Bolesława Prusa pt.:" Katarynka".

Uczniowie z Technikum Mechanicznego czytają młodszym kolegom

W ramach „Tygodnia Czytania Dzieciom” w czytelni gościliśmy uczniów Technikum Mechanicznego wraz z panią bibliotekarką. Starsi koledzy czytali dzieciom z klasy Ib przepiękną książkę o pszczołach z barwnymi ilustracjami. Z uwagą poznawaliśmy mieszkańców ula, ich przydział obowiązków i zadań. Dowiedzieliśmy się jakie korzyści mamy  dzięki pracy robotnic i jak cenne jest każda pszczoła. Na koniec rozwiązywaliśmy krzyżówką. Zdobyte podczas zajęć wiadomości przydadzą się w dalszej nauce.