Uczniowie z Technikum Mechanicznego czytają młodszym kolegom

W ramach „Tygodnia Czytania Dzieciom” w czytelni gościliśmy uczniów Technikum Mechanicznego wraz z panią bibliotekarką. Starsi koledzy czytali dzieciom z klasy Ib przepiękną książkę o pszczołach z barwnymi ilustracjami. Z uwagą poznawaliśmy mieszkańców ula, ich przydział obowiązków i zadań. Dowiedzieliśmy się jakie korzyści mamy  dzięki pracy robotnic i jak cenne jest każda pszczoła. Na koniec rozwiązywaliśmy krzyżówką. Zdobyte podczas zajęć wiadomości przydadzą się w dalszej nauce.

Przygoda z esperanto

„Mi loĝas en Bjalistoko” , „domo”, „patro”. „kokino”

Tych, i nie tylko słówek mogli nauczyć się uczniowie klasy IVB na warsztatach w czytelni, prowadzonych przez panią Stefanię z Białostockiego Towarzystwa Esperantystów.  Nasz Gość opowiedział dzieciom o twórcy esperanto- Ludwiku Zamenhofie. Następnie Pani Stefania wyjaśniła podstawowe zasady tworzenia słów - rzeczowników, przymiotników,  czasowników, dodawania końcówek. Klasa podzielona na 2 zespoły układała wyrazy, stosując poznane reguły. Następnie uczyli się liczyć do dziesięciu. Na koniec uczniowie wypowiadali poznane słowa- wygrała Julia, która zapamiętała ich najwięcej. W nagrodę dostała koszulkę z alfabetem i słówkami w języku esperanto.

„Fajny ten język”- mówiły dzieci. Już dziś umówiliśmy się z panią Stefanią na spotkanie w październiku, aby uczyć się dalej.

Międzyszkolna Parada Postaci Literackich

X Międzyszkolna Parada Postaci Literackich

16 maja odbyła się w naszej szkole "X Międzyszkolna Parada Postaci Literackich". Konkurs organizuje biblioteka szkolna od 10 lat. Jubileuszowa edycja zgromadziła 18 uczestników z 7 szkół. Od kilku lat honorowy patronat nad konkursem sprawują: Wydział sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, Teatr Dramatyczny, Prezydent Miasta Białegostoku, Towarzystwo Bibliotekarzy Szkół Polskich. Konkurs przebiega w miłej atmosferze- wszystkie dzieci otrzymują nagrody. W tym roku studenci Akademii Teatralnej specjalnie na konkurs wykonali niepowtarzalne statuetki, które aktorka pani Łucja Grzeszczyk wręczyła  laureatom..

Parada odbywa się w sali teatralnej naszej szkoły, co bardzo podoba się występującym dzieciom. Niektórzy po raz pierwszy mają możliwość występu na scenie w blasku reflektorów. Młodzi aktorzy przenieśli nas w świat dzieciństwa, wcielając się w Śpiącą Królewnę, Babę Jagę, Kopciuszka, Baltazara Gąbkę, Mikołajka, Świniopasa czy inne postacie. Konkurs jest podsumowaniem edukacji czytelniczej w klasach I-III. Ma swoich stałych uczestników- szkoły, które co roku biorą w nim udział. Cieszymy się, że już 10 lat możemy promować i rozwijać talenty aktorskie dzieci i kształtować ich zainteresowania czytelnicze. Zdjęcia z konkursu można obejrzeć w galerii.

Pasowanie na czytelników

W pierwszej połowie marca 2019 r. pierwszaki z naszej szkoły zostały uroczyście pasowane na czytelników szkolnej biblioteki.

Część główną uroczystości w postaci „małego egzaminu” prowadziły Weronika i Sandra z kl. VC. Przed uczniami było do wykonania 5 zadań. Wśród nich znalazły się: zagadki o bibliotece, podanie tytułu książki na podstawie czytanego fragmentu lub ilustracji. Nie zabrakło też czasu na odczytanie próśb książki do czytelnika. Na zakończenie została zaśpiewana piosenka „Dziś w bibliotece”. Każdy uczeń wypożyczył nową, kolorową książkę. Dodatkowo otrzymał zakładkę do książki i list do rodziców. Zdjęcia z uroczystości  utrwalą te spotkanie na długie lata.

Bootalking

13.03.2019 w czytelni szkolnej odbył się konkurs „Booktalking czyli krótko i ciekawie o książce”. Wystapiło 20 uczniów, prezentujących swoje ulubione książki. Uczestników oceniało jury w składzie: p. M. Kowalczuk, A. Sasinowska, M. Kikolska-Kisiel, A. Horoszko.

I miejsce –Michalina Majtas „Hania Humorek” i  Krystian Turowski „Igrzyska śmierci”

II miejsce- Łucja Sułkowska „Mały Książę”

II miejsce- Filip Baluk – Pinokio

Zdobywcy I miejsca reprezentowali naszą szkołę na konkursie międzyszkolnym, który odbył się 20 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 45 w Białymstoku. Krystian zajął III miejsce, Michalina otrzymała wyróżnienie. Z przyjemnością obejrzeliśmy występy uczniów z innych białostockich szkół. Zainspirowały nas one do sięgnięcia po prezentowane książki. Bardzo nam się konkurs podobał i z pewnością weźmiemy w nim udział za rok.