Przygoda z esperanto

„Mi loĝas en Bjalistoko” , „domo”, „patro”. „kokino”

Tych, i nie tylko słówek mogli nauczyć się uczniowie klasy IVB na warsztatach w czytelni, prowadzonych przez panią Stefanię z Białostockiego Towarzystwa Esperantystów.  Nasz Gość opowiedział dzieciom o twórcy esperanto- Ludwiku Zamenhofie. Następnie Pani Stefania wyjaśniła podstawowe zasady tworzenia słów - rzeczowników, przymiotników,  czasowników, dodawania końcówek. Klasa podzielona na 2 zespoły układała wyrazy, stosując poznane reguły. Następnie uczyli się liczyć do dziesięciu. Na koniec uczniowie wypowiadali poznane słowa- wygrała Julia, która zapamiętała ich najwięcej. W nagrodę dostała koszulkę z alfabetem i słówkami w języku esperanto.

„Fajny ten język”- mówiły dzieci. Już dziś umówiliśmy się z panią Stefanią na spotkanie w październiku, aby uczyć się dalej.