Akcja Żonkile

19 kwietnia przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w Akcji Żonkile. Odbyły się zajęcia online w klasach III. Dzieci wysłuchały słuchowiska  "Pamięć Drobinek", poruszającego tematy empatii, pamięci, straty. 

Dlaczego to właśnie te drobne kwiaty stały się symbolem powstania?

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom.
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.

Po zajęciach dzieci miały narysować żonkile- pierwsze prace już napływają.

  

Materiały przygotowane przez Muzeum Polin- słuchowiska i filmy, z którymi warto się zapoznać:

Opowiadanie Zofii Staneckiej- "Pamięć Drobinek" dla kl. I-III  https://www.youtube.com/watch?v=p1g_6k9XBew

Opowiadanie Justyny Bednarek "Historia z pewnej ulicy" dla kl. I- III https://www.youtube.com/watch?v=Us0mx45epiQ&t=27s

 Film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story dla uczniów kl. IV-. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. https://www.youtube.com/watch?v=ZZ6AlJFCnP4&t=166s

Dla uczniów kl. VII-VIII  film "Muranów - Dzielnica Północna" w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców. https://www.youtube.com/watch?v=apdbNIfWbkE

 

Odsłony: 119