Lektury

Lektury obowiązujące w roku szkolnym 2019/20

Klasa I      

  • Wanda Chotomska „Gdy zamierzasz przejść ulicę”
  • Julian Tuwim „Warzywa”
  • Małgorzata Strzałkowska „Leśny krasnoludek”
  • Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka”
  • Danuta Wawiłow „Marzenie”
  • Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali”
  • Natalia Usenko „Telegram do śpiącej królewny”
  • Rafał Witek „Pierwszaki z kosmosu” 
  • Julian Tuwim „Abecadło”
  • Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik” (fragmenty)
  • Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku” (fragmenty)
  • Natalia Usenko „Potwór ekologiczny”
  • Julian Tuwim „Ptasie radio”
  • Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka” (fragmenty)
  • Marcin Brykczyński „Tata”
  • Jan Brzechwa „Żaba”
  • Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”

 Klasa II   

  • Wiera Badalska „Legenda o białym orle” (tekst w podręczniku)  Jan Brzechwa „Na straganie” (tekst w podręczniku)
  • Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”
  • Waldemar Cichoń „Cukierku, ty łobuzie”
  • Wanda Chotomska „Alfabet” (tekst w podręczniku)
  • Wanda Chotomska, Wacław Bisko „Pies z ulicy Bałamutów” (tekst w podręczniku)
  • Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnal z sójkami za morze wybierał” (fragment w podręczniku)
  • Mira Lobe „Babcia na jabłoni” (fragment w podręczniku)
  • Danuta Parlak „Kapelusz Pani Wrony” – rozdział „Wystraszek”   
  • Grzegorz Kasdepke „Detektyw Pozytywka”
  • Małgorzata Strzałkowska „Król Lul i warzywa” (tekst w podręczniku)
  • Danuta Wawiłow „Jak tu ciemno” (tekst w podręczniku)
  • Jan Brzechwa „Na wyspach Bergamutach” (tekst w podręczniku)
  • Jan Brzechwa „Prima aprilis” (tekst w podręczniku)
  • Jan Brzechwa „Sowa” (tekst w podręczniku)
  • Jan Brzechwa „Żuk” (tekst w podręczniku)
  • Wanda Chotomska „Dlaczego cielę ogonem miele?” (tekst w podręczniku)
  • Wanda Chotomska „Dzieci pana Astronoma” (fragmenty)
  • Wanda Chotomska „Legenda o Warsie i Sawie” (tekst w podręczniku)
  • Jan Grabowski „Czarna owieczka”
  • Małgorzata Strzałkowska „Pasta z jajek z musztardą”, „Pasta z twarożku i łuskanych pestek słonecznika”, „Witaminowa bomba” (teksty w podręczniku)
  • Justyna Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek ( czterech prawych i sześciu lewych)”- rozdział pierwszy i rozdział o skarpetce drugiej

 Klasa III  

  • Władysław Broniewski „Jesienny wiatr” (tekst w podręczniku)
  • Jan Brzechwa „Michałek” (tekst w podręczniku) 
  • Wanda Chotomska „Pan Listopad” (tekst w podręczniku)
  • Anna Czerwińska- Rydel „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” (fragment w podręczniku)  
  • Agnieszka Frączek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą
  • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek” (fragment w podręczniku)
  • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek ma kłopoty” (fragment w podręczniku)
  • Ludwik Jerzy Kern „Piotruś i powietrze” (tekst w podręczniku)
  • Maria Konopnicka „Jak to z lnem było?”
  • Barbara Kosmowska „Dziewczynka z parku”
  • Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” (fragmenty)
  • Janina Porazińska „O dwunastu miesiącach”
  • Janina Porazińska „Szewczyk Dratewka”
  • Marcin Pałasz „Sposób na Elfa”  
  • Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach; Wiano św. Kingi
  • Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko”
  • Jan Brzechwa „Żuraw i czapla” (tekst w podręczniku)
  • Alina i Czesław Centkiewiczowie „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
  • Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł” (tekst w podręczniku)
  • Maria Krüger „Karolcia”
  • Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” (fragmenty)
  • Beata Ostrowicka „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku” (fragment w podręczniku)
  • Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
  • Maria Terlikowska „Drzewo do samego nieba”
  • Maciej Wojtyszko „Bromba i inni” (fragment w podręczniku)
  • Joanna Papuzińska, Asiunia

Kl. IV

 Lektury obowiązkowe:

  1. Brzechwa, Akademia Pana Kleksa;
  2. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek;
  3. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego;
  4. Adam Mickiewicz,  Pan Tadeusz (fragmenty) Pani Twardowska;
  5. Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście
  6. Charles Perrault, Kopciuszek
  7. Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce;
  8. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks);
  9. Carlo Collodi, Pinokio
  10. Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo;
  11. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród;

Klasa V

Lektury obowiązkowe:

  1. Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni;
  2. Boleslaw Prus, Katarynka;
  3. Juliusz Slowacki, W pamietniku Zofii Bobrówny;
  4. Clive Staples Lewis, Opowiesci z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa;
  5. Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty);
  6. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o:Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie;
  1. Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, Piaście, Kraku i Wandzie;

Lektury uzupełniające:

  1. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza;
  2. Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant;
  3. Wybrane pozycje z serii Nazywam sie… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin,Maria Curie-Skłodowska, Jan Paweł II i in.);

 

 

Klasa VI

Lektury obowiązkowe:

  1. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi;
  2. Ignacy Krasicki, wybrane bajki;
  3. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (fragmenty);
  4. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem;
  5. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy;
  6. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Prometeuszu Orfeuszu i Eurydyce;
  1. Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne,w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, miłosiernym Samarytaninie;

Lektury uzupełniające:

  1. Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów;
  2. Kornel Makuszyński, wybrana powieść;
  3. Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść;

Klasa VII

Lektury obowiązkowe:

  1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
  2. Aleksander Fredro, Zemsta;
  3. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni;
  4. Ignacy Krasicki, Żona modna;
  5. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cześć II, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie;
  1. Antoine de Saint-Exupéry, Mały Ksiażę;
  2. Henryk Sienkiewicz, Latarnik;
  3. Juliusz Słowacki, Balladyna;

Lektury uzupełniające

  1. Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze;
  2. Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów;
  3. Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy;
  4. Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża;

 

KLASA VIII

Lektury obowiązkowe:

  1. Jan Kochanowski, Tren I, V, VII i VIII;
  2. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec; Ignacy Krasicki, *Żona modna;
  3. Adam Mickiewicz,*Śmierć Pułkownika, wybrany utwór z cyklu *Sonety krymskiePan
  4. Tadeusz (całość);
  5. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis;
  6. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace;
  7. Sławomir Mrożek, Artysta;
  8. Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż).
  9. Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

Lektury uzupełniające (obowiązkowo dwie):

  1. Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty);
  2. Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna (np. Morderstwo w Orient Ekspresie);
  3. Arkady Fiedler, Dywizjon 303;
  4. Barbara Kosmowska, Pozłacana rybka;
  5. Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei (fragmenty);
  6. Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy;
  7. Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża;
  8. Melchior Wańkowicz, Monte Cassino (fragmenty);
  9. Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945 (fragmenty)

lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela, w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże.

 

 

lektury obowiązkowe w roku 2016/2017

Klasa I

1.       Adam Bahdaj, „Pilot i ja”

2.       Jan Brzechwa, „Wiersze”

3.       Czesław Janczarski, „Jak Wojtek został strażakiem”

4.       Maria Kownacka, „Kukuryku na ręczniku”, „Plastusiowy pamiętnik”

5.       Halina Łochocka, „O wróbelku Elemelku”

6.       Joanna Papuzińska, „Nasza mama czarodziejka”

7.       Janina Porazińska, „Dwie Dorotki”

8.       Małgorzata Strzałkowska, „Wierszyki łamiące języki”

9.       Julian Tuwim, „Wiersze”

Klasa II

1.       Alina i Czesław Centkiewiczowie, „Zaczarowana zagroda”

2.       Lucyna Krzemieniecka, „Z przygód krasnala Hałabały”

3.       Mira Lobe, „Babcia na jabłoni”

4.       Wanda Chotomska, „Dzieci pana Astronoma”

5.       Wanda Chotomska’ „Legendy polskie” („Legenda o Warsie i Sawie”)

6.       Julia Duszyńska, „Cudaczek - Wyśmiewaczek”

7.       Jan Grabowski, „Czarna owieczka”

Klasa III

1.       Roger D. Abrahams, „Baśnie afrykańskie”

2.       Jan Brzechwa, „Przygody rycerza Szaławiły”

3.       Iwona Chmielewska, „Pamiętnik Blumki”

4.       Barbara Gawryluk, „Mali bohaterowie”

5.       Mira Jaworczakowa, „Oto jest Kasia”

6.       Janusz Korczak, „Król Maciuś Pierwszy”

7.       Ignacy Krasicki, „Bajki”

8.       Joanna Papuzińska, „Asiunia”

9.       Eliza Piotrowska, „Fryderyk Chopin i jego świat”

10.   Julian Tuwim, „Rycerz Krzykalski”

11.   Hans Chrystian Andersen, „Królowa Śniegu”

Klasa IV

1.       Jan Brzechwa, „Akademia Pana Kleksa”

2.       Carlo Collodi, „Pinokio”

3.       Rene Goscinny i Sempe, „Mikołajek”

4.       Clive  Staples Lewis, „Opowieści z Narnii” cz. 1 „Lew, Czarownica i stara szafa”

Klasa V

1.       Frances Hodgson Burnett, „Tajemniczy ogród”

2.       Wanda Markowska, „Mity Greków i Rzymian”

3.       Ferenc Molnar, „Chłopcy z Placu Broni”

4.       Henryk Sienkiewicz, „W pustyni i w puszczy”

Klasa VI

1.       Irena Jurgielewiczowa, „Ten obcy”

2.       Stanisław Lem, „Bajki robotów”

3.       Kornel Makuszyński, „Szatan z siódmej klasy”

4.       Lucy Maud Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”

 

5.       Edmund Niziurski, „Sposób na Alcybiadesa”

Lektury

Spis lektur dla klas I- VI

 

Czytaj więcej: Lektury

Użytkownicy online

Odwiedza nas 63 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok