Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada 2019 roku obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania niepodległości. W całej Polsce odbyły się liczne uroczystości.

W naszej szkole uczciliśmy Narodowe Święto w piątek 8 listopada. Całą szkołę udekorowaliśmy biało--czerwonymi flagami, sercami, kotylionami. O godzinie 11:50 odbyła się uroczysta akademia na sali gimnastycznej, przygotowana przez uczniów z kl. VII b i VIII a, pod kierunkiem p. Agnieszki Kubiak i p. Ewy Kaczyńskiej. Na koniec cała szkoła i przedszkole odśpiewała cztery zwrotki hymnu polskiego łącząc się tym samym w akcji „Szkoła do Hymnu” zorganizowanej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży.

foto

Kto ty jesteś? Polak mały...

Kto ty jesteś? Polak mały... te słowa znają wszyscy - duzi i mali... My mamy to szczęście, że w tym momencie żyć nam przyszło w kraju nad Wisłą... Jednak historia naszej Ojczyzny miała też tragiczne momenty, o których musimy pamiętać przez wzgląd na naszych dzielnych przodków i przyszłe pokolenia... Uczmy dzieci szacunku do tradycji, symboli narodowych i patriotyzmu od najmłodszych już lat...
Dziś w naszej szkole w kl. I – III odbyły  się wyjątkowe lekcje, lekcje pełne historii, pełne pamięci, pełne szacunku, radości, ale i zadumy... Nawet najmłodsi byli przejęci panującą atmosferą podczas współnych spotkań, zajęć i o godzinie 11.11 odśpiewania przez wszystkich uczniów i nauczycieli hymnu Polski.
Jestem Polką, jestem Polakiem, jesteśmy Polakami to nas łączy...Jesteśmy z tego dumni!

foto

Na lekcji chemii...

W czwartek 7 listopada na lekcji chemii omawialiśmy temat: „Tlenek węgla(IV) – właściwości i zastosowanie”. Na tę lekcję nasza pani od chemii przyniosła „suchy lód” czyli zestalony dwutlenek węgla. Mogliśmy na tej lekcji poeksperymentować samodzielnie z tą substancją. Poprzez zabawę sprawdzaliśmy właściwości tlenku węgla(IV). Wiemy już, że „suchy lód” sublimuje czyli ze stanu stałego przechodzi bezpośrednio w stan gazowy (nie topiąc się). Kiedy wrzucimy go do wody sublimuje znacznie szybciej, a w wodzie gorącej jeszcze szybciej. Towarzyszy temu powstawanie dużej ilości „mgły”. Zbliżając płonące łuczywko do naczynia z „suchym lodem” przekonaliśmy się, że ono gaśnie. Wywnioskowaliśmy więc, że tlenek węgla (IV) nie podtrzymuje spalania, dlatego gaśnice wypełnia się właśnie nim. Zrobiliśmy sobie też „wodę gazowaną”, wrzucając kostkę „suchego lodu” do kubeczka ze zwykłą wodą. Smakowała wyśmienicie :). Udało nam się też zrobić bańki mydlane wypełnione CO2. To była fascynująca lekcja chemii z naszą wspaniałą nauczycielką chemii p. Dorotą Mironiuk !
   Uczniowie klas: VII A i VII B

foto

SP 15 przygotowuje się do obchodów Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Zgłaszamy gotowość do obchodów 11 listopada. Już 101 lat nasz piękny kraj jest niepodległym, wolnym państwem! SP 15 zawsze hucznie obchodzi to święto - apele i piosenki patriotyczne są nieodzownym elementem tego dnia! W takim dniu szczególnie czujemy się dumni z bycia Polakami i dumni z naszego pięknego kraju!!

foto

Dzień Patronki Szkoły - 152 rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie

7 listopada, jak co roku obchodzimy Dzień Patronki Szkoły Podstawowej nr 15 w Białymstoku. Z tej okazji w szkolnej czytelni odbył się quiz o patronce szkoły w oparciu o książkę ,,Maria Skłodowska - Curie. Opowieść o ciekawości " oraz  rozstrzygnięto szkolny konkurs graficzny kl. V - VIII na plakat o Marii Skłodowskiej-Curie. W konkursie na plakat wyróżniono następujących uczniów:

I miejsce - Ewa Karp kl. 8 a (plakat wykonany w programie Gimp widoczny u góry po lewej)
II miejsce ex aequo - Ola Andrukiewicz kl. 8 a i Konrad Korniłowicz kl. 8 a
III miejsce ex aequo - Jakub Luczewski kl. 8 b i Justyna Szkiłądź kl. 8 b

pozostali uczniowie z klas 8 otrzymali wyróżnienia. Gratulujemy i zachęcamy do poznawania technik graficznych.
Do quizu o naszej patronce zostali zaproszeni uczniowie - reprezentanci klas II - III. Były to dwuosobowe zespoły, które ustnie udzielały odpowiedzi na pytania czytane przez organizatorów. Komisja pod przewodnictwem pani dyrektor wyłoniła zwycięzców:
I msc - kl. III b, II msc  - kl II a i II b , III msc  - kl III a. Klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy, książki i słodycze. Gratulujemy wielkiej wiedzy o wybitnej  patronce naszej szkoły i  zasłużonego sukcesu. Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

foto

Użytkownicy online

Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok