Gwiazdka w skansenie

  18 grudnia uczniowie klas czwartych wraz w wychowawcami: p. Anią Gryko, p. Pauliną Bukowską oraz p. Anetą Sasinowską wybrali się do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Jurowcach. Co to jest podłaźniczka, ile czasu zajmuje wykonanie gwiazdy kolędniczej, czy kiedyś dzieci dostawały prezenty z okazji Bożego Narodzenia? Na te i inne pytania uczniowie naszej szkoły poznali odpowiedź na warsztatach. Dzieci miały wspaniałą „lekcję” na temat tradycji bożonarodzeniowych. Własnoręcznie wykonywały z papieru koszyczek oraz ptaszka. Dowiedziały się, co symbolizują poszczególne ozdoby. Anioły opiekują się domem, bronią przed złymi mocami. Gwiazdki pomagają powrócić z dalekich stron tym, którzy wyjechali. Dzwonki oznaczają dobrą nowinę, jaką dla chrześcijan jest Boże Narodzenie, a kolorowe łańcuchy symbolizują więź i bliskość między członkami rodziny wspólnie spędzającymi święta. Ukryte znaczenie mają też wieszane na choince jabłka, orzechy i pierniki. Jabłka to zdrowie i uroda, orzechy – siła i dobrobyt. Wiszące na gałązkach piernikowe serduszko ma zapewnić temu, kto je zje, miłość i szacunek.

Czwartoklasiści obejrzeli również wystawę szopek i gwiazd kolędniczych oraz  świątecznie udekorowaną chałupę wiejską. Podczas Gwiazdki w Skansenie można było zobaczyć,  jak wyglądał dawniej wypiek opłatków. Organiści, którzy zajmowali się ich produkcją i roznoszeniem, używali do tego specjalnych kleszczy. Wypełnioną ciastem formę umieszczali w żarze paleniska. Uczestnicy warsztatów skosztowali tych tradycyjnie wypieczonych opłatków. Na koniec odbyło się ognisko. Było gwarno, wesoło i świątecznie.

galeria zdjęć

Odsłony: 281

Użytkownicy online

Odwiedza nas 85 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok