Projekt "Żyj zdrowo"

Projekt realizowany jest między dwiema szkołami: szkołą podstawową i gimnazjum. W ramach projektu będziemy realizować zasady zdrowego odżywiania. Uczniowie będą uczestniczyć w różnych działaniach mających na celu promowanie zdrowego stylu życia. Projekt ten ma na celu podniesienie świadomości na temat pozytywnego wpływu prawidłowego odżywiania na zdrowie.

Cele:

1. Kształtowanie nawyków zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.

2. Rozpowszechnianie zasad zdrowego stylu życia w środowisku szkolnym i lokalnym.

3. Rozwijanie inwencji twórczej, samodzielności i kreatywności uczniów w opracowaniu i realizacji zadań projektu.

4. Możliwość prezentowania własnych umiejętności: plastycznych, informatycznych i organizacyjnych.

5. Rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole, dzielenie się rolami i zadaniami.

6. Integracja szkolnej grupy rówieśniczej.

7. Kształtowanie postaw zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa.

8. Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych.

Postęp działań

1. Logo projektu – PG 9

2. Wspólna lekcja o zdrowym odżywianiu  - SP 15

3. Plakaty promujące zdrowe nawyki żywieniowe – SP 15 i PG 9

4. Gazetka szkolna promująca zdrowy styl życia – SP 15 i PG 9

5. Konkurs międzyszkolny ”Żyj zdrowo” – SP 15

6. Prezentacja multimedialna – „ Zasady zdrowego odżywiania”  – SP 15 i PG 9

Spodziewane rezultaty

Oczekujemy, że uczniowie wypracują wspólne

- prezentacje multimedialną promującą zdrowe nawyki żywieniowe

- logo projektu

- plakaty zachęcającego do zdrowego stylu życia

- wzrost świadomości w zakresie zdrowego odżywiania

- wzrost umiejętności komunikacyjnych

1. Wspólna lekcja o zdrowym odżywianiu, która odbyła się w naszej szkole (SP15)

3 kwietnia 2017 r. gościliśmy uczniów klasy II  z PG 9 w Białymstoku. Gimnazjaliści wspólnie z uczniami klasy V a uczestniczyli w  lekcji o zdrowym odżywianiu. Zajęcia rozpoczęły się od przywitania uczniów w krainie zwanej Zdrowolandią. Pani I. Kuczyńska i pani M. Kikolska-Kisiel zaprosiły ich do wspólnej podróży. Na początek została przeczytana baśń „Na pomoc królewnie Witamince” i  przedstawiona prezentacja multimedialna „Żyj zdrowo”. Następnie uczniowie utworzyli grupy. Każda z nich otrzymała po 3 różne zadania do wykonania. Rozwiązania miały być przedstawione w sposób  interesujący i ciekawy. Po zebraniu wszystkich prac powstała Wielka Księga zasad prawidłowego odżywiania  „Abyś był zdrowy i piękny”.

Zajęcia tak wciągnęły i zaabsorbowały uczniów obu szkół, że nie zauważyli jak szybko mija czas. Wspólna lekcja okazała się wspaniałą okazją zarówno do zabawy jak i do pogłębienia swojej wiedzy o zdrowym odżywianiu. Z pewnością takie zajęcia jeszcze powtórzymy.

zapraszamy do galerii zdjęć :)

2. Prezentacje multimedialne, które wykonali uczniowie klas V i VI naszej szkoły.
Celem tego przedsięwzięcia było:

• pogłębienie wiedzy w zakresie znaczenia zbilansowanej diety,
  • kształtowanie pozytywnych postaw prozdrowotnych dla zdrowia własnego, innych ludzi i otoczenia,
  • doskonalenie umiejętności samodzielnego wyszukiwania informacji.

Uczniowie klas V i VI naszej szkoły, pod okiem nauczyciela informatyki – pani Katarzyny Matuk  i nauczyciela przyrody – pani Izabeli Kuczyńskiej poznawali zasady zdrowego odżywiania. Ich zadaniem było zdobycie jak najwięcej cennych informacji na jeden z podanych tematów:

• Co jeść i dlaczego, aby zdrowo żyć.
  • Owoce i warzywa źródłem witamin.

Potrzebne informacje odszukiwali w Internecie (korzystali z podanych portali i konkretnych linków), książkach i czasopismach dostępnych w bibliotece szkolnej. Następnie wybrane informacje umieszczali w prezentacji wykonywanej w programie Power Point. Na każdym etapie projektu uczniowie konsultowali się z nauczycielkami poprzez kontakt osobisty lub mailowy.
Bez wahania stwierdzić należy, że założony cel został osiągnięty.  Każdy uczeń „piętnastki” wie, co należy jeść, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.

prezentacja "Co jeść żeby zdrowo żyć"

prezentacja "Owoce źródłem witamin"

prezentacja "Warzywa i ich witaminy"

prezentacja "Warzywa źródłem witamin"

3. Międzyszkolny „Turniej wiedzy o zdrowym stylu życia”.

Za nami kolejne, fantastyczne spotkanie e-Twinningowe „Żyj zdrowo- Healthy Lifestyle”. 23 maja 2017 r. uczniowie klasy V a SP15 wraz z uczniami z PG9 w kreatywny sposób wzbogacali swoją wiedzę na temat zdrowego tryby życia. Na spotkaniu wychowankowie obu szkół przygotowali piramidy zdrowia i uczestniczyli w turnieju wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Prezentowali plakaty promujące zdrowe nawyki żywieniowe, które wcześniej wykonali w swoich szkołach. Młodzież miała również okazję do zmagań w konkurencjach sportowych – dmuchali balony na czas i zjadali jabłka zawieszone na sznurku. Na koniec spotkania uczniowie zagrali w grę na platformie Kahoot – „Healthy Lifestyle”. Była to również okazja do sprawdzenia swoich umiejętności z języka angielskiego.
Wszyscy uczestnicy spotkania poprzez dobrą zabawę zdobywali i pogłębiali swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia.

galeria zdjęć z turnieju

4. Zdrowe przekąski i kanapki

„Zdrowe przekąski i kanapki” to zajęcia praktyczne, podczas których uczniowie poprzez dobra zabawę przygotowywali smaczne przekąski, uczyli się łączyć wartościowe produkty, zdobywali wiedze na temat składników odżywczych, uczyli się nowych słów i zwrotów w języku angielskim, a także współpracy w grupie.

5. Konkurs online o zdrowym odżywianiu

Ciekawym przedsięwzięciem był konkurs online o zdrowym odżywianiu w języku angielskim. Wszyscy uczestnicy projektu w tym samym czasie zalogowali się na platformie kahoot.it przy użyciu telefonów komórkowych i zagrali  grę online  „Healthy lifestyle”. Była to fajna i ciekawa przygoda z użyciem telefonów komórkowych, każdy z uczestników walczył o zdobycie pierwszego miejsca, a przy okazji sprawdzili swoje kompetencje z języka angielskiego.